V dnešnej dobe sú senzory kľúčovým prvkom v mnohých technológiách, od bezpečnostných systémov po automatizované osvetlenie. Medzi najpoužívanejšie typy patria PIR a HF senzory. V tomto článku si vysvetlíme, čo sú PIR a HF senzory, ako fungujú, a hlavne aké sú medzi nimi rozdiely, aby ste si mohli vybrať ten správny pre vaše potreby.
Čo je PIR senzor?
PIR (Passive Infrared) senzor je zariadenie, ktoré deteguje infračervené žiarenie vyžarované objektmi vo svojom zornom poli. Tieto senzory sú pasívne, čo znamená, že samy nevyžarujú žiadnu energiu, ale len prijímajú infračervené žiarenie.
Ako PIR senzory fungujú?
PIR senzory majú dvojité alebo viacnásobné detekčné okienka, ktoré merajú rozdiely v infračervenom žiarení. Keď sa do zorného poľa senzora dostane objekt s teplotou odlišnou od okolitého prostredia (napr. človek), senzor zaznamená zmenu a spustí signál.
PIR senzor
(infračervené žiarenie o vlnových dĺžkach v rozsahu 8 až 14 μm)
PIR senzory detekujú pohyb pomocou infračerveného žiarenia v rozsahu 8 až 14 μm. Svietidlá s PIR senzorom sú menej citlivé, najmä v zimnom období. Studený povrch osoby nespôsobí dostatočnú teplotnú zmenu. Preto sa tieto senzory používajú hlavne pri bytoch a výťahoch, kde nereagujú na pohyb za dverami.
Výhody PIR senzorov:
- Nereaguje cez stavebné materiály.
- Viditeľnosť senzora – umožňuje jednoduché rozpoznanie.
- Nižšia obstarávacia cena.
- Nízka spotreba v standby režime < 0,1W.
Nevýhody PIR senzorov:
- Slabá citlivosť v zimnom období.
- Viditeľný senzor na svietidle, čo môže ovplyvniť estetiku.
Čo je HF senzor?
HF (High Frequency) senzor pracuje na princípe vysielania a prijímania vysokofrekvenčných elektromagnetických vĺn. Na rozdiel od PIR senzorov, HF senzory aktívne vysielajú signál a merajú zmeny v odrazenom signáli spôsobené pohybom.
Ako HF senzory fungujú?
HF senzory využívajú Dopplerov efekt na detekciu pohybu. Vysielajú vysokofrekvenčné vlny, ktoré sa odrážajú od objektov v ich blízkosti. Ak sa objekt pohybuje, mení sa frekvencia odrazených vĺn, čo senzor zaznamená.
Mikrovlný, radarový senzor HF, VF
(pracovná frekvencia 5,8GHz)
Mikrovlnné senzory pracujú na frekvencii 5,8 GHz, podobne ako WiFi. Tieto vlny prenikajú stavebnými materiálmi, ako sú dvere, sklo či výťah. Svietidlá s mikrovlnným senzorom sú veľmi citlivé a reagujú na minimálny pohyb, bez ohľadu na teplotu predmetu. Tieto senzory spínajú aj pri pohybe za dverami, preto sa im vyhýbame pri bytoch a výťahoch. V týchto miestach používame svietidlá s PIR senzorom.
Výhody HF senzorov:
- Vysoká citlivosť – reaguje na minimálne pohyby.
- Senzor nie je viditeľný – skrytý pod sklom alebo krytom svietidla.
- Reaguje na studené osoby – účinný v zimnom období.
Nevýhody HF senzorov:
- Reaguje cez ľahké stavebné materiály – ako sklo, dvere, skrinky a sadrokartón.
- Vyššia spotreba senzora v kľudovom stave – 0,3 – 0,5W na jeden senzor.
- Vyššia cena oproti iným senzorom.
Odporúčame použiť centrálne súmrakové spínače. Viac o spotrebe a použitiu centrálneho súmrakového senzora sa dočítate v našom článku.
Porovnanie PIR a HF senzorov
PIR Senzory | |
---|---|
Výhody | Nevýhody |
Nereaguje na pohyb za dverami alebo stenami | Slabá citlivosť v zime |
Viditeľný na svietidle, ľahko rozpoznateľný | Viditeľný senzor môže ovplyvniť estetiku |
Nižšia obstarávacia cena | |
Nízka spotreba (<0,1 W) |
HF Senzory | |
---|---|
Výhody | Nevýhody |
Skrytý pod sklom alebo krytom svietidla | Reaguje na pohyb za dverami, sklom alebo inými ľahkými materiálmi |
Vysoká, reaguje na minimálne pohyby | Vyššia cena |
Účinné aj v zimnom období | Vyššia spotreba (0,3 – 0,5 W) |
Často používané svietidlá
Senzory zabudované v svietidlách
Tieto svietidlá majú už namontovaný a zapojený pohybový senzor. PIR senzory sú viditeľné, zatiaľ čo HF senzory môžu byť skryté pod krytom svietidla, čo nenarušuje dizajn.
Samostatné senzory
Samostatné senzory sa dajú namontovať na akékoľvek zariadenie, nielen na svietidlá. Poskytujú lepšie technické možnosti a lepšie pokrytie priestorov pohybovými senzormi. Často sa používajú senzory od firmy B.E.G Luxomat.
Centrálny súmrakový senzor
Slúži na spoločné zapínanie a vypínanie pohybových senzorov. Týmto spôsobom sa šetria financie, pretože svietidlá sú bez napätia a nemajú žiadnu spotrebu v kľudovom stave. Pre HF senzory to predstavuje 4-5 W na svietidlo. Viac si prečítajte v našom článku >>.
Dobry den. Mal by som jednu otazku. V byte mam namontovamy klasicky samostatny PIR senzor, ktory mi zopina na chodbe podsvietenie relaizovane pomocou led pasov. Vsetko funguje super az do casu. Po nejakom case (3 mesiace) mi zacina senzor trosku blbnut t.j. nerozopne obvod. Je to tipom senzora, alebo zlym zapojenim???
Dobrý deň. Ak senzor doteraz fungoval správne tak zlé zapojenie vylučujeme. Podľa popisu teda po zdetekovaní pohybu senzor zopne LED napájací zdroj a následne po uplynutí nastaveného času nedôjde k vypnutiu. Pravdepodobne dochádza k zlepeniu kontaktov, prípadne poruche v elektronike PIR senzora. Spínané zdroje pre LED pásiky ako aj všetky PC zdroje (tzv.elektronické zdroje – spínané zdroje) pri svojom zapnutí vytvárajú veľkú špičku v odbere prúdu, ich priebeh sa podobá zapínaniu motorov. Predpokladáme, že spínaním takýchto zdrojov dochádza k zlepeniu kontaktov na pohybovom senzore. Jediné čo môžete spraviť je ísť reklamovať tento pohybový senzor, reklamáciu by Vám mali uznať.
Dobry den
Mal som namontovany PIR senzor na 12V, ktory fungoval spravne. Napojene boli LED 12V. Chcel som prejst na klasicke ziarovky, takze som sa rozhodol, aby cez senzor neprechadzali velke prudy, tak som vlozil do obvodu rele. Po tomto snimac prestal fungovat, stale len svieti, nevypina nereaguje na pohyb, aj ked som skusal naspat LEDky. myslite ze to rele odpalilo PIR senzor?
Dobrý deň, relé ako také ho určite neodpálilo. Je tam malá cievka, ktorá má minimálne odbery. Skôr by som sa pozrel na montáž, či pri montáži nedošlo k poškodeniu. Napíšte nám aký typ senzora a ké relé ste použili. Vieme sa na to pozrieť bližšie.
Dobry den,
instaloval som vonkajsie svietidlo s PIR senzorom na neosvetlenej prijazdovej ceste pri automaticky ovladanej brane. Cez den som vsetko nastavil a fungovalo to spravne, ale v noci sa mi svetlo samovolne zapinalo.
Najprv som myslel, ze je to koli tomu, ze islo o starsie halogenove svietidlo. Tak som ho vymenil za nove 10W LED svetlo zn. Nedes LF2021S, ale na moje prekvapenie to bolo este horsie.
Vedeli by ste mi prosim poradit, kde moze byt problem a ako ho odstranit? Svetlo je namontovane na stlpiku plota (vlnity plech). Sirka prijazdovej cesty je ca. 3.5m (z druhej strany je 1.8m betonovy plot). Svietidlo (senzor) je nainstalovane vo vyske ca. 1.6m a nasmerovany sikmo smerom ku hlavnej ceste vzdialenej ca. 7m s poulicnym osvetlenim vzdialenym ca.15-20m. Prajazd vozidiel po ceste nespinal svetlo. Teploty boli okolo 0st.C.
Dobrý deň, uvedené svietidlo so senzorom nepoznáme a nemáme s ním skúsenosti. Ak sme mali zabezpečovať kvalitné spínanie svietidiel a tak ay to bolo dlhodobo funkčné išli sme do kvalitných senzorov B.E.G. ktoré nás ešte nikde nesklamali.
Zdravim,poprosim o pripadnu radu :
mam PIR snimac umiestneny vonku, spina obycajne 2 ziarovky.Do teraz fungoval dobre cca rok.Zrazu zacal spinat bez pohybu v zone.Zapne ,prejde nastaveny cas – vypne.O chvilu zapne zase a tak sa to opakuje celu noc-pokial je tma.Cas medzi vypnutim a znova zapnutim je rozny.Pohybuje sa to medzi 5 az 15 sek.A tak dookola. V com moze byt chyba.Da sa to nejak odstranit.
Dakujem za radu a odpoved.
Belus
Dobrý deň, vyzerá to na pokazený senzor a pomôže len výmena. Ak skutočne nie je žiadny pohyb pred senzorom a svojvoľne spína a to dokonca cyklicky a pravidelne v rozsahu 5 – 15sek tak to bude určite nefunkčným senzorom.
Dobrý deň môže pir senzor spínať aj pohyb listia na strome ktoré je v jeho blízkosti.
Dobrý deň, áno je to možné.
Dobrý deň, chcem sa spýtať, či môže žiarovka s vláknom po jeho prepálení, pokaziť PIR snímač? Na chodbách mame svietidlá Oľga (Marina Fulgur), tie sa však po prepálení vlákna znefunkčnia, postupne ich nahradzujeme svietidlami typu Fogler DL 2400.
Dobrý deň, áno je to možné. Prepálenie vlákna môže spôsobiť zvýšený prúd, ktorý zničí relé v svietidle.
Dobrý deň, prosím o radu aký senzor mám použiť na príjazdovú cestu do garáže, tak aby senzor zapol skôr ako vystúpim z auta (na pohyb auta) a videl som kam kráčam keď idem otvoriť bránu. Ďakujem.
Dobrý deň, odporúčame použiť senzor s radarovým čidlom. Jedná sa o frekvenčné snímanie pohybu, keď dôjde k narušeniu a odrazu radarového žiarenia. HF, radarové senzory sú presnejšie. Pozor ale, fungujú aj cez stavebné materiály ako sú dvere, sadrokartón, preto nie sú vhodne ako svietidla pri bytoch, vstupoch.
Dobry den, chcem sa spytat aky senzor pouzit v bytovom dome na spolocnej chodbe na poschodi, kedze klasicky spinac mam velmi daleko od dvery.
Dobrý deň, na chodbách pri bytoch je najlepšie použiť senzory s PIR čidlami. Značka B.E.G. je jedna y najlepších výrobcov senzorov, majú aj PIR samostatné senzory. Ak by ste použili HF senzor, môže Vám spínať a reagovať na pohyb cez stavebné prvky ako sú bytové dvere, výťah v šachte, cez sklo a pod.
Kde by som našiel schému zapojenia bezdrôtového PIR senzora 433 MHz. Mám ho a rád by som poznal jeho zapojenie.
Dobrý deň. Uvedenú schému nemáme, treba sa pozrieť na stránky výrobcu.
Dobrý deň zakúpil som si svetlo z pohybovým senzorom FOGLER DL-240O mám ho v chodbe cez deň ho zvyknem vypnúť klasický cez vypínač aby zbytočne nesvietilo ale potom ako ho zapnem mu trvá 10-20 sekúnd kým sa rozsvieti potom ide normálne. Je to pokazený kus alebo je to bežné a musí sa to nejako kalibrovať po odpojení prúdu
Dobrý deň, po zapnutí napájania pri senzorových svietidlách, keď boli odpojené od napájania napr. aj spínačom, dôjde k zapnutiu svietidla s svietenia po určitú dobu a myslím že to môže byť aj 10-20sek. Toto je normálny jav pri svietidlách so zabudovaným senzorom pohybu.