Máte problémy s osvetlením, ktoré sa zapína aj cez deň? Tento problém spôsobuje starnúci súmrakový senzor, ktorý nedokáže správne nastaviť svetlo. Aj keď reaguje na pohyb, svetlá zapína aj počas dňa. Riešením je centrálny súmrakový spínač.
Svietidlá a pohybové senzory sú bežné v bytovkách. Pomáhajú osvetliť tmavé zákutia a zabrániť nebezpečným pádom či odradiť nevítaných hostí. Pre správnu funkčnosť je však dôležité, aby boli senzory v dobrom stave.
Stretli ste sa už s nefunkčnými alebo nesprávne nastavenými svietidlami? Pohyb v priestoroch bytovky skôr sťažujú, aj keď boli namontované s dobrým úmyslom. Problémov so snímačmi pohybu môže nastať hneď niekoľko: nefunguje synchronizácia časových spínačov, niektoré senzory sa spúšťajú počas bieleho dňa, iné nereagujú na pohyb v nočných hodinách. Je to bežný jav hlavne s odstupom času a je to zapríčinené starnutím súmrakového senzora v svietidle. Vieme to riešiť centrálnym súmrakovým senzorom.
Centrálny súmrakový spínač funguje spoľahlivo
Spomínané poruchy svietidiel sa však dajú jednoducho odstrániť. Riešením je inštalácia centrálneho súmrakového spínača, ktorý uvedie všetky pohybové senzory do pohotovostného režimu v rovnakom okamihu. Zároveň zabráni samovoľnému spínaniu svietidiel cez deň a zabezpečí, že snímače pohybu budú reagovať až na zotmenie.
Centrálnym súmrakovým spínačom viete šetriť financie.
Centrálny súmrakový spínač šetrí financie. Svietidlá v pohotovostnom režime cez deň majú nezanedbateľnú spotrebu. svietidlá s HF, mikrovlným-radarovým senzorom môžu mať spotrebu až 5W. V 12-poschodovej bytovke s dvoma svietidlami na poschodí to môže byť až 120W. To znamená, že ročná spotreba môže dosiahnuť 1 051 kWh.
Správne použitie a zapojenie
Použitie centrálneho súmrakového spínača znižuje spotrebu elektrickej energie. Svietidlá sa zapínajú naraz po zotmení a počas dňa sú odpojené. Spotreba centrálneho spínača je len 6W, čo je ročne len 43,8 kWh.
Súvisiace články:
Aké sú rozdiely medzi HF a PIR senzormi? https://www.bmelektro.sk/ake-su-rozdiely-medzi-hf-a-pir-senzormi/
Spínanie napájania schodiskových senzorov centrálnym súmrakovým spínačom môže mať za následok, že po pripojení napájania relé senzoru ostane trvalo zopnuté.
Z elektrického hľadiska nevidím rozdiel medzi zopnutím relé pomocou pohybu alebo na základe pripojenia napájania (súmrakový spínač). Áno, je možný zvýšený nárok na elektroniku svietidla. Udeje sa to však 1 x za deň, čiže 365 krát za rok. Máme realizácie cca 2-3 roky v prevádzke na ktorých bolo z približne 69 svietidiel na dvoch bytovkách, vymenené štyri svietidlá, ktoré boli vyreklamované u výrobcu a znovu namontovaná. Mladšie realizácie zatiaľ bežia bez poruchy. Trvalo zopnuté relé, po pripojení napájania, môže spôsobovať práve elektronika svietidla.
Pekny clanok, ale vo Vasej kalkulacii uplne zabudate na spotrebu pohybovych senzorov po zotmeni. Pri jej zohladneni sa dostavame v spotrebe na ca 500kWH rocne…
Ďakujeme za príspevok. Áno, pri zohľadnení svietenia je spotreba podstatne vyššia. Išlo nám hlavne poukázať na to, že aj keď svietidlo nesvieti a nereaguje, pretože ešte nie je súmrak, neustále odoberá energiu z elektrickej siete. Práve HF senzory majú túto spotrebu dosť vysokú, ktorú už nepovažujeme za zanedbateľnú. Riešenie, ktoré opisujeme v článku ju elegantne, výrazne zníži.